baner-katalog-firm

Teraz jest N mar 26, 2017 1:34 am

Formalności po powrocie do kraju

Co robić po powrocie do kraju. Nasze doświadczenia i próby powrotu.

Formalności po powrocie do kraju

Postprzez annap » Śr maja 20, 2009 5:17 am

Pamiętajmy, że po przyjeździe do kraju powinniśmy uregulować wszelkie kwestie formalne związane z naszym powrotem. Jest to niezbędne, jeżeli chcemy przygotować sobie grunt do życia w Polsce.

Przede wszystkim, należy upewnić się co do ważności naszych dokumentów, takich jak dowód osobisty, paszport i prawo jazdy. Jeżeli posiadamy nadal „książeczkowy” dowód osobisty, powinniśmy jak najszybciej wymienić go na nowy, plastikowy. Posiadanie ważnego dowodu jest naszym obowiązkiem, poza tym jego brak uniemożliwia np. odebranie listu poleconego na poczcie czy załatwienie jakiejkolwiek sprawy w urzędzie. Mimo, iż do Polski można wjechać na podstawie paszportu, który stracił ważność, lepiej wymienić go na aktualny. Natomiast w sytuacji, gdy mamy ze sobą zagraniczne prawo jazdy, jego ważność będzie zależała od tego, w jakim kraju je wyrobiliśmy.

Jeżeli sprowadzamy do kraju samochód z zamiarem zarejestrowania go, powinniśmy pamiętać o dotrzymaniu stosownych terminów rejestracji przewidzianych przepisami. Istotne jest także terminowe dopełnienie obowiązku zameldowania się po powrocie do kraju. W niektórych przypadkach może też okazać się, że musimy wystąpić o numer PESEL (na przykład dla urodzonego za granicą dziecka czy współmałżonka – cudzoziemca) lub Numer Identyfikacji Podatkowej – NIP. W przypadku, gdy mamy nieuregulowany stosunek do służby wojskowej, powinniśmy pamiętać o konieczności zawiadomienia Wojskowej Komisji Uzupełnień o swoim powrocie do kraju.

W tym rozdziale nasze porady ujęte zostały w następujących artykułach, które odpowiadają na tematy:

Dowód osobisty
Jak zamienić stary dowód osobisty na nowy?
Paszport
Jak wyrobić sobie paszport?
Prawo jazdy
Czy prawo jazdy wyrobione za granicą jest ważne w Polsce?
Przerejestrowanie samochodu przywiezionego z zagranicy
Jak przerejestrować samochód przywieziony z zagranicy?
Zameldowanie
W jakim terminie po powrocie powinniśmy się zameldować?
PESEL
Jak wyrobić PESEL?
NIP
Jak uzyskać NIP?
Czy z powodu braku uregulowania stosunku do służby wojskowej lub służby w obcym wojsku grożą Ci jakieś konsekwencje?
annap

Re: Formalności po powrocie do kraju

Postprzez anette.s » Wt paź 06, 2009 10:38 pm

Witam wszystkich serdecznie!

Bardzo proszę o poradę.

Chciałabym pobrać w Polsce pieniądze, które mam na koncie francuskim (nie zdążyłam tego zrobić wcześniej, gdyż musiałam wracać do kraju, a wypłatę otrzymałam dopiero dzisiaj). Z jakiego bankomatu powinnam skorzystać i jakie opłaty zostaną mi naliczone? podejrzewam, iż będzie to prowizja (z informacji, które znalazłam na stronie mojego banku - LCL, będzie to 0,5%, więc stosunkowo niewiele) oraz przewalutowanie - i tu zaczyna się problem, gdyż nie mam pojęcia po jakim kursie mogą mi to przeliczyć i, co za tym idzie, jaką kwotę w polskich zł powinnam pobrać, żeby nie wejść na debet. Dodam może, iż pobierając pieniądze z kont polskich we Francji przelicznik był bardzo korzystny (lepszy niż w kantorach), ale podobnież jest to uzależnione od banku, w którym posiadamy konto.
Podkreślę jeszcze może, konto we Francji posiadam w banku LCL (Le Crédit Lyonnais), natomiast w Polsce posiadam konta w bankach: BPH, CitiHandlowy, mBank, więc normalnie mogę też pobierać środki z bankomatów Euronetu.

Czy może bardziej opłaca się przelać środki z konta francuskiego na polskie i dopiero wtedy pobrać je w bankomacie?

Będę bardzo wdzięczna za pomoc

Pozdrawiam,
Aneta
anette.s

Postprzez faruk » Śr paź 07, 2009 9:44 pm

Najlepiej bedzie zrobic przelew przez internet z Francji do Polski - kosztuje to jedyne 3 euro.
Ale wczesniej najlepiej zapytac u Pani w banku jaki bedzie kurs...
Pozdrawiam i zycze powodzenia.
faruk

Postprzez marycha » Wt mar 27, 2012 8:58 am

Moja babcia mieszkała we Francji przez 15 lat, 4 lata temu ze względu na wiek wróciła do Polski. Wszystkie formalności załatwiła, ale zapomniała zamknąć konta na poczcie. Raczej nie wchodzi w grę wyjazd. Czy można zamknąć konto listownie? Jest tam nadwyżka - czy będzie wysłana na konto w Polsce? I ostatnie pytanie czy można prośbę wysłać w języku polskim? Babcia mieszkała wśród Polaków i kiepsko z jej francuskim zwłaszcza pisanym. Z góry dziękuję za odpowiedzi
marycha

Postprzez jacenty » Wt paź 09, 2012 8:55 am

Jeżeli chodzi o pit to jeśli wystoisz w urzędzie skarbowym to urzędnicy na pewno Ci pomogą
jacenty

Postprzez yarothid » Wt gru 29, 2015 8:04 am

Może przydać się biuro tłumaczeń katowice profesjonalne żeby przetłumaczyć zdobyte ewentualnie w UK dokumenty, certyfikaty, etc.
yarothid

Powrót do Poradnik Imigranta

Login Form